Kartor

Kartor har både fascinerat och hjälpt mänskligheten att finna sina vägar ut i världen under årtusenden. ”The Imago Mundi” sk. Den Bayloniska kartan över världen (The Babylonian map of the world) anses vara den äldsta bevarade världskartan. Daterad ca 700-500 BC finns den att beskåda på Brittiska Museet i London. I denna temaauktion finns inga så gamla kartor med det går att botanisera bland kartor från 1500-1800-talet. Här finns bl a kartor över små specifika områden till världskartor. Många kartor är otroligt detaljerade och vackra, vars detaljer nästan blir som ett konstverk i sig. Kartans plats i hemmet har förändrats från att vara något av det dyrbaraste till att endast vara dekorativ. Anledningen till det med största sannolikhet att landområden och välden har förändrats. Så till att vara något bara för den förmögne finnas en karta i var mans hand idag, via våra telefoner. En gammal karta är som en frusen historisk bild och kan berätta en otroligt spännande historia. Så varför inte prova något nytt med något gammalt, som att resa via din soffa eller fåtölj i ett historiskt landskap med en antik karta. Vi välkomnar dig att ta del av en förgången värld!

30 föremål
Guillaume de L'Isle, karta 1710.
Klubbat pris
850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
John Cary, karta 1799.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Frederick de Wit, karta ca 1700.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Lotter Tobias Conrad, karta 1740-tal.
Klubbat pris
350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Johann David Köhler, karta 1700-tal.
Klubbat pris
1 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
John Cary karta kolorerad 1801.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Johann Baptist Homann, karta ca 1720.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Willem Janszoon Blaeu, karta 1635.
Klubbat pris
6 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Fridrich Gottlieb Canzler , karta 1795.
Klubbat pris
950 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Abraham Ortelius, karta kolorerat kopparstick sent 1500-tal.
Klubbat pris
28 900 SEK
Utropspris
15 000 SEK