Kartor

Kartor har både fascinerat och hjälpt mänskligheten att finna sina vägar ut i världen under årtusenden. ”The Imago Mundi” sk. Den Bayloniska kartan över världen (The Babylonian map of the world) anses vara den äldsta bevarade världskartan. Daterad ca 700-500 BC finns den att beskåda på Brittiska Museet i London. I denna temaauktion finns inga så gamla kartor med det går att botanisera bland kartor från 1500-1800-talet. Här finns bl a kartor över små specifika områden till världskartor. Många kartor är otroligt detaljerade och vackra, vars detaljer nästan blir som ett konstverk i sig. Kartans plats i hemmet har förändrats från att vara något av det dyrbaraste till att endast vara dekorativ. Anledningen till det med största sannolikhet att landområden och välden har förändrats. Så till att vara något bara för den förmögne finnas en karta i var mans hand idag, via våra telefoner. En gammal karta är som en frusen historisk bild och kan berätta en otroligt spännande historia. Så varför inte prova något nytt med något gammalt, som att resa via din soffa eller fåtölj i ett historiskt landskap med en antik karta. Vi välkomnar dig att ta del av en förgången värld!

28 föremål
John Cary, karta 1799.
John Cary, karta 1799.

Utropspris
1 500 SEK