Duodji - Samiska slöjdarbeten

I den här auktionen presenterar vi en samling Doudji sameslöjd – en över hundra år gammal hantverkstradition som grundar sig i naturmaterial och högklassig kvalitet. Detta uttrycksfulla hantverk har sitt ursprung i bruksföremålen, där det finns en tydlig vilja att kombinera funktion och form. Föremålen som skapats under flera århundraden – och som tillverkas än idag – präglas såväl av traditionella former som kända mästares och släkters stilar och drag. De mästerligt och detaljrikt utformade askarnas, kåsornas, kisornas och knivarnas formspråk kan inte annat än beundras.

Denna auktion består av både signerade och osignerade föremål, de äldsta från förra sekelskiftet och de nyaste från 1900-talets slut, tillverkade av både kända och okända hantverkare. Här återfinns föremål av bland annat sameslöjdsmästarna Tore Sunna, Olav Svonni, Sune Enoksson, Nikolaus Fankki, Esse Poggats och Per Olof Svonni med flera. Välkommen att ta del av och bjuda på unika föremål och kulturhistoriska skatter.

20 av föremålen i detta tema ingår i Lars Wetterling Collection. Detta står angivet i proveniensen på föremålet.

91 föremål
Maj Doris Rimpi, väska.
Maj Doris Rimpi, väska.

Utropspris
2 000 SEK
Band 12 st, 1900-tal.
Band 12 st, 1900-tal.

Utropspris
1 500 SEK
Flaska, rotslöjd.
Flaska, rotslöjd.

Utropspris
1 500 SEK