Greta Hällfors-Sipilä

Greta Hällfors-Sipilä (1899-1974) produktion kännetecknas av färgintensiva akvareller och teckningar i naivistisk anda. Hon målade i huvudsak landskap, men även stilleben och interiörer. Hon influerades av bland annat impressionism, kubism, ryskt avantgarde och ny-primitivism och konstnärer som Henri Matisse och Marc Chagall. Hällfors-Sipilä stod länge i skuggan av sin man, konstnären Sulho Sipilä (1895-1949), och det dröjde innan hon uppnådde konstkritikernas uppskattning. Senare forskning har visat att Sulho Sipilä signerade en del av Gretas verk i sitt eget namn.

Greta Hällfors-Sipilä insjuknade i schizofreni år 1946 och togs in på Kellokoski mentalsjukhus, där hon bodde ända till sin död.