In Focus

I temaauktionen ”In Focus”, presenterar vi ett flertal olika fotografer som med sina bilder kan få oss att lyfta blicken och upptäcka en värld av varierande konstnärliga uttryck.
Med kamerans och fotografens hjälp kan vi förflytta oss i tid och rum. Dokumentära bilder hjälper oss att förstå omvärlden och tidens oupphörliga gång. Konceptuella bilder öppnar våra sinnen. Med Torbjörn Calveros bild förflyttas vi till Led Zeppelins konsert 1975 och Ronald Nameths fotokollage vittnar om 1960-talets kreativa konstscen i New York. Gunnar Smolianskys ögonblicksbilder manar till eftertanke och ett skärpt fokus för detaljer. I denna kurerade fotoauktion hoppas vi att det ska finnas ett motiv för alla att känna igen sig i, det är nämligen det som är fotografiets styrka.

15 föremål
Marianne Grøndahl, silvergelatinfotografi, signerat 6/10.
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Louise Enhörning, fotografi signerad och numrerad 1/3 a tergo.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
7 000 SEK
Chuck Close, fotografi signerad och numrerad 69/75.
Klubbat pris
9 400 SEK
Utropspris
12 000 SEK
Luis Gispert, fotografi signerad och numrerad 3/6 a tergo.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
70 000 SEK
Axel Crieger, fotografi signerad och numrerad AP a tergo.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
40 000 SEK