Josef Frank

(Österrike/Sverige, 1885-1967)
Josef Frank

Josef Frank, bord med klaffar, Svenskt Tenn 1950-60-tal, modell 1059.

Mahogny, rektangulärt med klaffar på sidorna, hyllplan. Längd 101 cm, med utfällda klaffar 157 cm, höjd 60 cm.

Delvis solblekt.

Proveniens

Hildur Hansson (1912-1999)

Formgivare

Utropspris
5 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Telefontid: måndag – fredag 9–13, 14–17