Klingan märkt E Svalling Eskilstuna. Förgyllt mässingsfäste. Tveeggad klinga med två blodsränder, samt förgylld och graverad med bladornament, lilla riksvapnet och en strålade stjärna. Samt "Fäderneslandet". Längd 98 cm. Svart stålbalja samt portopé.
Åldersrelaterat slitage. Förgyllningen blekt. Balja med smärre bucklor.