Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285

Bengt Nordenberg

(Sverige, 1822-1902)
Bengt Nordenberg
(Sverige, 1822-1902)

Bengt Nordenberg, oljor 2 st på duk lagd på pannå osignerade

Studie av hundar, 12x9 cm vardera

Obetydligt ytslitage.

Konstnär

Bengt Nordenberg var en svensk bildkonstnär född i Jämshög, Blekinge. Han studerade vid Konstakademien i Stockholm samt på resor till Düsseldorf, Paris och Italien. Nordenberg bodde från 1860 i Düsseldorf och tillhörde Düsseldorfskolan tillsammans med svenskarna Carl d’Unker, Killian Zoll och Marcus Larson. Nordenberg är främst känd för sina genremålningar och folklivsbilder med motiv hämtade från Dalarna, Blekinge och Skåne. Hans konst är väl representerad på såväl Nationalmuseum som Göteborgs konstmuseum. I hans motivkrets återfinns både interiör- och exteriörbilder, kyrkomålningar och altartavlor. Hans kompositioner är skickligt sammanställda och människoskildringarna träffande. Målningar som genom sin detaljrikedom och återgivande av seder och bruk, om även romantiserade, är av ett stort kulturhistoriskt intresse. Scenerna är skickligt komponerade och figurerna väl karaktäriserade.
Representerad på Nationalmuseum och Nordiska museet i Stockholm samt i landsortsmuseer.

Utropspris
4 000 SEK
Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
+46 (0)767 81 06 13

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13