Bok Eric Orr "Zero Mass"

Bok Eric Orr "Zero Mass"

AB Propexus, 1990, Blått stålband med svarta kanter, i frigolitask tillsammans med "The Sphere of Generosity", en multipel i bränd lera av James Lee Byars, Konstkritikern Thomas McEvilley har bidragit med en rad texter. "Skull Page"-papperet handgjorda av Yoshio Ikezaki, Los Angeles, med hjälp av kozo-fibrer och en pudrad mumieskalle. 24x18 cm

Obetydligt ytslitage. Repor. Ett blad med reva

Proveniens

Signe Persson_melin

Boken gavs ut med anledning av Orrs utställning på Anders Tornberg Galleri i Lund i en upplaga på 1000 exemplar, och formgiven av Gert Fors, John Melin och Anders Tornberg.

Utropspris
4 000 SEK
Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
Teamleader
+46 (0)767 81 06 13