Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
389
204430

Fedor Feodorowitsch Bucholtz

(Ryssland, Född 1857)
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
41 000 - 51 300 SEK
4 650 - 5 810 USD
Klubbat pris
4 200 EUR

Fedor Feodorowitsch Bucholtz
(Ryssland, Född 1857)

"PÅ VÄG TILL ARBETET".

Sign. 1926. Olja på duk, 71x34 cm.

Kuingzhy Society, Leningrad 1926, katalog nr 41.

På baksidan finns information om målningen och de utställningar där den har visats, samt den titel som konstnären hade gett verket.