517
189496

Maria Wiik

(Finland, 1853-1928)
Utropspris
60 000 - 80 000 EUR
688 000 - 918 000 SEK
62 800 - 83 700 USD
Klubbat pris
58 000 EUR
Maria Wiik
(Finland, 1853-1928)

KARDANDE FLICKA

Sign. 1883. Olja på duk 114x131 cm.

Proveniens

Tillhört Gösta Stenmans och Keirkners samlingar.

Paris vårsalong 1883 nr. 2460, Finska konstföreningens höstutställning 1883 nr. 76.

Pia Katerma nr. 106, bild s. 50.

Bilder: Suomen Kuvalehti 1917 s. 63, Joululotan taideliite 1927.

Formgivare