8
199658

SPELBORD

Utropspris
4 000 - 6 000 EUR
41 900 - 62 800 SEK
4 540 - 6 810 USD
Klubbat pris
5 800 EUR
SPELBORD

Intarsia med flera olika träslag. Samkomponerad fasad med urna i medaljong, band, festonger och rosetter. Rektangulärt med uppfällbar skiva . Neråt avsmalnande fyrsidiga ben. Ryssland. 1790- tal. Bredd 98 cm. Höjd 76 cm. Djup 49 cm.

Omfattande fanerskador. Lösa delar. Hårt slitage.