402
218026
Oiva Toikka
(Finland, 1931-2019)
Oiva toikka, glasskulpturer, ett par.

GLASSKULPTURER, ETT PAR

Cactus. Den vita skulpturen av klart glas med kärna av vit filigran. Höjd 16 cm.
Den mörka skulpturen av klart och matterat mörkt gråtonat glas med kärna av svart och blått filigranglas. Signerad Oiva Toikka Nuutajärvi. Höjd 18 cm.

Litet nagg på den vita skulpturen.

Utropspris:

1 200 - 1 500 EUR

Klubbat pris: