Madeleine Pyk – en samling F769
132
227324

Edvard Westman

(Sverige, 1865-1917)
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
31 600 - 42 100 SEK
3 450 - 4 590 USD
Klubbat pris
4 200 EUR
Edvard Westman
(Sverige, 1865-1917)

STRANDVY.

Sign. Olja på duk, 46x56 cm.

Den svenske konstnären Edvard Westman hörde till Victor Westerholms närmaste krets och till Önningebykolonins konstnärer. Han arbetade också som lärare i Åbo ritskola åren 1893-1894 och 1896.

Formgivare

Representerad på museerna i Gävle och Åbo.