Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
377
215229

MEMORABILIA.

Utropspris
600 - 800 EUR
6 160 - 8 210 SEK
697 - 930 USD
Klubbat pris
5 000 EUR
MEMORABILIA.

Fotografier, teckning och ett spel. Enligt familjetraditionen med anknytning till den ryske kejsaren Alexander III:s familj. Fotografierna sign. Fredensbog 1892/93.

Proveniens

På baksidan av spelet följande text:
"Till Kejsar Alexander III af Ryssland, Kejsarinnan Maria Fedrorowna och deras barn Nicolai, Georg, Ksenia, Michael & Olga Alexandrowna hafva spelat med detta solitärspel, som tillhört Kastellanskan å lustjakten "Dersenava" (1876-1894). Sofie Sarén, född Tronberg, från Uleoborg."