Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
19
272495

Alexei Petrovich Bogoljuboff

(Ryssland, 1824-1896)
Utropspris
10 000 - 12 000 EUR
103 000 - 123 000 SEK
11 600 - 13 900 USD
Klubbat pris
10 000 EUR
Alexei Petrovich Bogoljuboff
(Ryssland, 1824-1896)

AFTONRODNAD ÖVER HAVET.

Sign. Olja på duk, 19x35,5 cm.

Formgivare

Alexei Petrovich Bogoljuboff var en framstående rysk konstnär som levde under 1800-talets andra hälft. Han föddes den 16 mars 1824 i St. Petersburg och var känd för sina landskapsmålningar. Bogoljuboff visade tidigt en passion för konst och fick sin första formella utbildning vid St. Petersburg Academy of Arts. Han studerade under framstående konstnärer och lärare och utvecklade snabbt sin skicklighet och känsla för detaljer. Han blev särskilt fascinerad av naturen och landskapets skönhet, vilket skulle komma att prägla hans konstnärliga verk. Hans tidiga verk visade på en imponerande teknisk färdighet och en förmåga att fånga det omgivande ljuset och atmosfären. Bogoljuboff reste flitigt genom Ryssland och Europa, och under sina resor tog han inspiration från de olika miljöerna han stötte på. Han ägnade särskild uppmärksamhet åt att återge landskapets skiftande stämningar och de subtila färgvariationerna som karakteriserade varje plats. Bogoljuboffs landskapsmålningar var kända för sin romantiska ton och dramatiska kvalitet. Genom att använda sig av levande penseldrag och en djärv färgpalett lyckades han fånga naturens storslagenhet och kraftfulla uttryck. Många av hans verk visade på en sentimentalistisk inställning, där naturen ofta framställdes som en emotionell och spirituell kraft. Alexei Petrovich Bogoljuboff hade en betydande inverkan på den ryska konsthistorien och var en betydande företrädare för den romantiska skolan inom konsten. Hans verk fortsätter att vara uppskattade och beundrade för dess skönhet och uttrycksfullhet.