Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
241
269179

Victor Westerholm

(Finland, 1860-1919)
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
61 600 - 82 100 SEK
6 970 - 9 300 USD
Klubbat pris
5 500 EUR
Victor Westerholm
(Finland, 1860-1919)

LANDSKAP FRÅN PARGAS.

Sign. 1881. Olja på duk, 60x49 cm.

A. Reitala nr 87. Enligt Reitala är signaturen av annan hand.

Formgivare

Victor Westerholm var en finländsk bildkonstnär född i Åbo. Han studerade vid Åbo ritskola för R.W. Ekman samt i Düsseldorf och Paris. Westerholm var grundare av Önningebykolonin, en finsk-svensk konstnärskoloni på Åland där bland annat Fredrik Ahlstedt och Nina Ahlstedt ingick. Han arbetade som lärare vid Åbo ritskola och som intendent för Åbo Konstförening. Westerholm är att betrakta som en av Finlands främsta landskapsmålare och har bland annat avbildat skogar och mariner.