Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
284
274884

Akseli Gallen-Kallela

(Finland, 1865-1931)
Utropspris
25 000 - 30 000 EUR
257 000 - 308 000 SEK
29 000 - 34 900 USD
Klubbat pris
42 000 EUR
Akseli Gallen-Kallela
(Finland, 1865-1931)

EFTER FESTEN.

Sign. 1910 med dedikation. Olja på duk, 35x32,5 cm.

"Gammalt och Nytt" Galerie Hörhammer, 1980.

När storhertig Kirill Romanov besökte skulptören Emil Wikström, fanns också Akseli Gallen-Kallela bland gästerna . Först åt man och sedan festade man. Följande dag målade Akseli Gallen-Kallela detta verk till minne av festligheterna, i högra kanten tackar konstnären de övriga gästerna på franska.

Formgivare