442
308512

4 JETONGER.

Utropspris
800 - 1 000 EUR
9 180 - 11 500 SEK
837 - 1 050 USD
Klubbat pris
2 700 EUR
4 JETONGER.

1. Minnesjetong från Kejsar Alexander III kröning. Förgyllt silver, emalj.
2. Brosch med jetong föreställande Helsingfors stadsvapen och baktill graverat ordspråk på ryska. Silver, guld. Låset bär St. Petersburgs stadsstämpel.
3. Brosch med tre jetonger. En med texten "Sveaborg 1808-1908".
4. Majorgradens miniatyrepolett i 18 k guld,emalj.

Proveniens

Jetongerna härstammar från en rysk major som var stationerad på Sveaborg.