442
308512

4 JETONGER.

Utropspris
800 - 1 000 EUR
9 100 - 11 400 SEK
849 - 1 060 USD
Klubbat pris
2 700 EUR
4 JETONGER.

1. Minnesjetong från Kejsar Alexander III kröning. Förgyllt silver, emalj.
2. Brosch med jetong föreställande Helsingfors stadsvapen och baktill graverat ordspråk på ryska. Silver, guld. Låset bär St. Petersburgs stadsstämpel.
3. Brosch med tre jetonger. En med texten "Sveaborg 1808-1908".
4. Majorgradens miniatyrepolett i 18 k guld,emalj.

Proveniens

Jetongerna härstammar från en rysk major som var stationerad på Sveaborg.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

474. Wiwen Nilsson, armring, sterlingsilver med trappslipad bergkristall, Lund 1964.
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
Budhistorik
Budgivningen avslutad
Fair warning
Fair warning
16 000

ditt bud
15 000

ditt bud
14 000

ditt bud
13 000

ditt bud
Aktuellt bud:
16 000 SEK