487
277574

KAFFESERVIS I TRE DELAR MED SCHATULL

Utropspris
1 500 - 1 900 EUR
17 000 - 21 500 SEK
1 570 - 1 980 USD
Klubbat pris
1 800 EUR

830 silver. Jugendstil. Importerad från Mellaneuropa. Stämplad 813. Kaffekannan HJF (Hjalmar Fagerroos) 1906 och det övriga V.L. (Victor Lindman) Helsingfors 1909. Kaffekannans höjd 21 cm, gräddsnäckan 12 cm och sockerskålen 8 cm. Totalvikt 1316 g. Gravyr E.K. Förpackad i originaletui.

Proveniens

Familjen Åke Kihlman, Tammerfors.