531
314819

KRISTALLKRONA.

Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
62 800 - 83 800 SEK
6 810 - 9 090 USD
Klubbat pris
KRISTALLKRONA.

För 6 + 1 ljus. Förgylld mässingsstomme behängd med olikslipade prismor, blått glas. Korgbotten med avslutande skiva med pinjekotte och insidan med sparljus samt stämplad dubbelörn. 1700-talets slut. Höjd 90 cm, diam. 70 cm.

Restaureringar och kompletteringar.

Tilläggslista

1700-talets slut. Restaureringar och kompletteringar.