531
314819

KRISTALLKRONA.

Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
66 700 - 89 000 SEK
6 330 - 8 440 USD
Klubbat pris
KRISTALLKRONA.

För 6 + 1 ljus. Förgylld mässingsstomme behängd med olikslipade prismor, blått glas. Korgbotten med avslutande skiva med pinjekotte och insidan med sparljus samt stämplad dubbelörn. 1700-talets slut. Höjd 90 cm, diam. 70 cm.

Restaureringar och kompletteringar.

Tilläggslista

1700-talets slut. Restaureringar och kompletteringar.