Kan inte nå servern
140
340279

Timo Sarpaneva

(Finland, 1926-2006)
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
22 800 - 28 500 SEK
2 080 - 2 600 USD
Klubbat pris
Återrop
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Timo Sarpaneva
(Finland, 1926-2006)

GLASSKULPTUR.

Claritas. Sign. T. Sarpaneva, 1984 Iittala -C-84. Klart glas och slöja med bubblor, handformat med tre vertikala veck. Höjd 24 cm.

Tilläggslista

Bilderna 140 och 141 omkastade i katalogen

Utställningar

Claritas skulpturerna ställdes ut för första gången på Iittala glasbruk 1984. Detta exemplar är en av dem.

Formgivare

Den världsberömde finländske konstnären och formgivaren Timo Sarpaneva föddes i Helsingfors 1926 och avled i samma stad 2006. Sarpaneva arbetade huvudsakligen med glas, men också med andra material såsom trä, metall, textil och porslin. Från och med 1950 var han knuten till Iittala, där han 1966 formgav ljusstaken "Festivo", vilken idag finns i vart och vartannat hem. Sarpaneva räknas i dag till Finlands mest inflytelserika konstnär under 1900-talet.

Läs mer