Kan inte nå servern
141
340278

Timo Sarpaneva

(Finland, 1926-2006)
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
11 400 - 13 700 SEK
1 040 - 1 250 USD
Klubbat pris
950 EUR
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Timo Sarpaneva
(Finland, 1926-2006)

GLASSKULPTUR.

Claritas. Sign. Timo Sarpaneva, 22/1986. Klart glas, handformat med två vertikala veck. Höjd 26,5 cm.

Tilläggslista

Bilderna 140 och 141 omkastade i katalogen.

Formgivare

Den världsberömde finländske konstnären och formgivaren Timo Sarpaneva föddes i Helsingfors 1926 och avled i samma stad 2006. Sarpaneva arbetade huvudsakligen med glas, men också med andra material såsom trä, metall, textil och porslin. Från och med 1950 var han knuten till Iittala, där han 1966 formgav ljusstaken "Festivo", vilken idag finns i vart och vartannat hem. Sarpaneva räknas i dag till Finlands mest inflytelserika konstnär under 1900-talet.

Läs mer