157
352842

Alvar Aalto

(Finland, 1898-1976)
Utropspris
9 000 - 10 000 EUR
103 000 - 114 000 SEK
9 360 - 10 400 USD
Klubbat pris
9 500 EUR

Alvar Aalto
(Finland, 1898-1976)

KARMSTOL "PEMAR".

Böjträstomme i bok, svart fanersits. Avdelningsstämpel II.

Tilläggslista

Exportförbud

Proveniens

Pemar Sanatorium

Pemars sanatorium var ett tuberkulos-sanatorium i Egentliga Finland. Byggnaden, som ritats av den finska arkitekten Alvar Aalto, stod färdig år 1932.

Formgivare

Alvar Aalto är en av Finlands mest framstående arkitekter och formgivare och en av Skandinaviens största förespråkare inom modern arkitektur och design. Flera av de möbler och vaser som han formgivit räknas idag som ikoniska designklassiker, däribland Savoy-vaserna, Bikupan-lampan och Fåtölj, modell ’31’. Alvar Aalto var en stor ambassadör för finsk design i en tid då finländarna tänkte på hur de skulle presentera sig för resten av världen. Han gav lika mycket tyngd på form och funktion, och lät sig inspireras av det finska landskapet. Aalto är en av de viktigaste företrädarna för den moderna arkitekturen och skapade en egen arkitekturriktning, vars estetiska effekt grundar sig på en noggrann planering av byggnaderna i förhållande till miljön, en människonära dimensionering och god känsla för material. Bland hans mest kända byggnader är Villa Mairea och Finlandiahuset i Helsingfors. I Sverige finns tre byggnader av Aalto, Västmanland-Dala Nationshus i Uppsala, en utställningspaviljong i Hedemora samt ett kombinerat affärs- och bostadhus med en fasad i mörkblått kakel i Avesta.