146
372056

Akseli Gallen-Kallela

(Finland, 1865-1931)
Utropspris
300 000 - 400 000 EUR
3 400 000 - 4 530 000 SEK
313 000 - 417 000 USD
Klubbat pris
Akseli Gallen-Kallela
(Finland, 1865-1931)

"SNÖTÄCKTA KLIPPOR/KALELA."

Sign. Kalela 1901. Olja på duk 81x55 cm.

Tilläggslista

Proveniens.

Proveniens

Aino Ackté.

Tammerfors Konstmuseum 1984, 2006. Ateneum, 1996, nr 211, 2011-2012. Åbo Konstmuseum 1996. Musée d'Art Moderne de la Ville de Paris, 1998. Groninger Museum, Holland 2007. Halosenniemi, 2008. Musée D'Orsay, Paris 2012. Museum Kunst Palast, Düsseldorf 2012.

Akseli Gallen-Kallela, utställnings publikation, Ateneum 1996, nr 211. Akseli Gallen-Kallela, Europeiska mästaren, Helsingfors Konstmuseum, nr 51, pärmbild. Akseli Gallen-Kallela, utställnings publikation 2012, Helsingfors Konstmuseum, Paris Musée d'Orsay, Düsseldorf Museum Kunstpalast, nr 35.

Janne Gallen-Kallela-Sirén skrev i sitt brev 25.10. 2010:"... vintervyn från 1901 (Snötäckta klippor/Kalela) av Gallen-Kallela som du äger är ett av Gallen-Kallelas viktigaste verk med vintrigt motiv..."

Formgivare