Kan inte nå servern
105
389753

Timo Sarpaneva

(Finland, 1926-2006)
Utropspris
12 000 - 14 000 EUR
137 000 - 159 000 SEK
12 700 - 14 900 USD
Klubbat pris
11 000 EUR
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Timo Sarpaneva
(Finland, 1926-2006)

GLASSKULPTUR, 3593.

Lansett, Hiljaisuuden muoto (Tystnadens form). Sign. Timo Sarpaneva, Iittala -57. Handformat klart och mörkgrått glas, ångblåst, slipad och polerad. Höjd 20,5 cm.

Utställningar

Motsvarande konstglas visades på Triennalen i Milano 1957.

Formgivare

Den världsberömde finländske konstnären och formgivaren Timo Sarpaneva föddes i Helsingfors 1926 och avled i samma stad 2006. Sarpaneva arbetade huvudsakligen med glas, men också med andra material såsom trä, metall, textil och porslin. Från och med 1950 var han knuten till Iittala, där han 1966 formgav ljusstaken "Festivo", vilken idag finns i vart och vartannat hem. Sarpaneva räknas i dag till Finlands mest inflytelserika konstnär under 1900-talet.

Läs mer