Kan inte nå servern
106
389751

Timo Sarpaneva

(Finland, 1926-2006)
Utropspris
10 000 - 12 000 EUR
114 000 - 137 000 SEK
10 400 - 12 500 USD
Klubbat pris
13 000 EUR
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Timo Sarpaneva
(Finland, 1926-2006)

GLASSKULPTUR, 3592.

Svart Lansett. Sign. Timo Sarpaneva, Iittala -57. Hand formad klart och mörkblått glas, ångblåst, slipad och polerad. Höjd 15 cm.

Utställningar

Motsvarande konstglas visades på Triennalen i Milano 1957.

Formgivare

Den världsberömde finländske konstnären och formgivaren Timo Sarpaneva föddes i Helsingfors 1926 och avled i samma stad 2006. Sarpaneva arbetade huvudsakligen med glas, men också med andra material såsom trä, metall, textil och porslin. Från och med 1950 var han knuten till Iittala, där han 1966 formgav ljusstaken "Festivo", vilken idag finns i vart och vartannat hem. Sarpaneva räknas i dag till Finlands mest inflytelserika konstnär under 1900-talet.

Läs mer