| Nr. | Föremål | Ändringar |
| 38 | Timo Sarpaneva, KONSTGLAS. | Sign. Timo Sarpaneva, Iittala -57. |
| 88 | Tapio Wirkkala, VAS, 3118. | |
| 155 | Oiva Toikka, GLASSKULPTUR. | Sign. Oiva Toikka, Nuutajärvi Notsjö och en liten skada. |
| 230 | SKRIVBORD. Design Ilmari Tapiovaara. | Ej Keravan Puuteollisuus utan Asko 1938. |
| 278 | Eliel Saarinen, STOLAR, 10 ST, OCH MATBORD. | Bordets formgivare och tillverkare är osäker. |
| 478 | SAMULI HEIMONEN, olja på skiva, signerad och daterad 2000. | Olja på skiva. |
Det finns inga tillkomna föremål.
| Nr. |
| 471 |
Det finns inga föremål med exportförbud.
Det finns inga föremål med införselmoms.