111
415284

Victor Westerholm

(Finland, 1860-1919)
Utropspris
30 000 - 40 000 EUR
340 000 - 453 000 SEK
31 300 - 41 700 USD
Klubbat pris
25 000 EUR
Victor Westerholm
(Finland, 1860-1919)

"VINTERBILD FRÅN KARIS".

Sign. Karis 1912. Olja på duk 68x147 cm.

A. Reitala nr 589.

Formgivare

Victor Westerholm var en finländsk bildkonstnär född i Åbo. Han studerade vid Åbo ritskola för R.W. Ekman samt i Düsseldorf och Paris. Westerholm var grundare av Önningebykolonin, en finsk-svensk konstnärskoloni på Åland där bland annat Fredrik Ahlstedt och Nina Ahlstedt ingick. Han arbetade som lärare vid Åbo ritskola och som intendent för Åbo Konstförening. Westerholm är att betrakta som en av Finlands främsta landskapsmålare och har bland annat avbildat skogar och mariner.