280
418233

RYSK KARMSTOL.

Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
17 200 - 22 900 SEK
1 570 - 2 090 USD
Klubbat pris
1 300 EUR
RYSK KARMSTOL.

Svartmålad med bronserad dekor. Ben avslutade med lejontassar, större hjultrissor på bakbenen och mindre försänkta hjultrissor på frambenen. Stoppad sits. Ryssland 1800-talets början. Höjd 88 cm, bredd 58 cm, djup 55 cm.

Slitage.

Proveniens

Har sedan 1800-talets början ägts av släkterna Gratschoff/Hamberg/Furstenborg, bla i Lovisa och Valkeakoski Finland.