70
468211

Gunnel Nyman

(Finland, 1909-1948)
Utropspris
1 000 - 1 500 EUR
10 500 - 15 700 SEK
1 140 - 1 700 USD
Klubbat pris
4 000 EUR
Gunnel Nyman
(Finland, 1909-1948)

MATSALSBORD.

Pyramidmahogny. Tillverkad av Oy Boman Ab.
Bredd 90 cm. Längd 140 tillägsskivor 60+60 cm. Höjd 73,5 cm.

Fanerskador.

Gunnel Nymans möbler visades på Världsutställningen i Paris år 1937 (Finlands paviljong) där Gunnel Nyman belönades med en silvermedalj för sin möbeldesign.

Formgivare