451719

71. TAPIO WIRKKALA, X-BENS BORD.

Laminerad rytmfaner stomme. Brännstämplat Tapio Wirkkala, Asko, Finland. Stommens längd 85, bredd 39, höjd 46,5 (+1) cm. Härdad glasskiva av senare datum, 124 x 66 cm, 10 mm.

Följerätt
Nej
Proveniens

Tapio Wirkkalas studio på Lönnrotsgatan 22 i Helsingfors.

Utropspris
6 000 - 10 000 EUR
Klubbat pris
19 500 EUR
Inropsuppdrag
Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Inropsuppdrag kan lämnas fram till 10 nummer innan detta föremål klubbas.