Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
155
446978

Lindorm Liljefors

(Sverige, 1909-1985)
Utropspris
700 - 1 000 EUR
7 220 - 10 300 SEK
801 - 1 140 USD
Klubbat pris
400 EUR

Lindorm Liljefors
(Sverige, 1909-1985)

FLYGANDE SKRAKAR.

Sign. -73. Olja på skiva 41x57 cm.

Formgivare

Lindorm Liljefors föddes i Ytterjärna och var son till den store svenska naturskildraren Bruno Liljefors. Lindorm Liljefors gick i sin fars fotspår och utbildade sig på konsthögskolan mellan åren 1928-1933. Studierna innefattade både måleri och skulptur. Lindorm Liljefors var mycket intresserad av djur och natur och var även utbildade jägare. Han skrev under många år återkommande artiklar om djurliv och jakt i "Svensk Jakt". Lindorm Liljefors skildrar gärna den uppländska naturen och dess djurliv, framför allt fascinerades han av älgar och den natur dessa rör sig i. Måleriet var den teknik som han främst arbetade i och få har som Lindorm Liljefors lyckats fånga den i flyende älgen i den höstbleka skogen! Lindorm Liljefors har också utfört konstnärliga arbeten i tekniker såsom tusch, blyerts och akvarell, företrädelsevis med motiv från naturen. Även de få bronsskulpturer som konstnären utfört har dessa motiv.