159
480528

OKÄND RYSK KONSTNÄR, olja på duk.

Utropspris
4 800 - 5 300 EUR
54 400 - 60 000 SEK
5 010 - 5 530 USD
Klubbat pris

PRINSESSAN ELIZAVETA IVANOVNA KROPOTKINA. 51x42 cm.

Sedvanligt slitage.

A tergo inskription: Den här målningen gjordes 7 maj 1836, efter ett original avmålades föregående år 1835 av Prinsessan Elizaveta Ivanovna Kropotkina [nee Dorokhova] som avled i Moskva, 4 April 1836 klockan 11.30 på natten.