Madeleine Pyk – en samling F769
164
437015

Constantine Korovine

(Ryssland, 1861-1939)
Utropspris
50 000 - 70 000 EUR
527 000 - 738 000 SEK
57 200 - 80 100 USD
Klubbat pris
235 000 EUR
Constantine Korovine
(Ryssland, 1861-1939)

LANDSKAP FRÅN KRIM.

Sign. 1912. Olja på duk 69x84 cm.

Proveniens

En gåva av Direktör Hans Lagerlöf, New York, till Stockholms Universitets studentkår på 1940-talet.