164
437015

Constantine Korovine

(Ryssland, 1861-1939)
Utropspris
50 000 - 70 000 EUR
567 000 - 793 000 SEK
52 200 - 73 000 USD
Klubbat pris
235 000 EUR
Constantine Korovine
(Ryssland, 1861-1939)

LANDSKAP FRÅN KRIM.

Sign. 1912. Olja på duk 69x84 cm.

Proveniens

En gåva av Direktör Hans Lagerlöf, New York, till Stockholms Universitets studentkår på 1940-talet.