Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
264
430325

SPEGEL, senbarock, Sverige, Stockholm, tillskriven Burchardt Precht, 1700-talets andra hälft

Utropspris
12 000 - 15 000 EUR
124 000 - 155 000 SEK
13 700 - 17 200 USD
Klubbat pris

Bronserat trä och pastelage, originalglas. Höjd 208 cm, Bredd 108 cm.

3 spegelglas med skada, senare förgyllning

Proveniens

Enligt uppgift är spegeln en av fyra identiska speglar gjorda av Burhardt Precht. En finns på Margaretelund slott i Åkersberga. Spegeln är avbildad i "Svenska Slott och Herrasäten" i Upplandsdelen.