264
430325

SPEGEL, senbarock, Sverige, Stockholm, tillskriven Burchardt Precht, 1700-talets andra hälft

Utropspris
12 000 - 15 000 EUR
138 000 - 172 000 SEK
12 600 - 15 700 USD
Klubbat pris

Bronserat trä och pastelage, originalglas. Höjd 208 cm, Bredd 108 cm.

3 spegelglas med skada, senare förgyllning

Proveniens

Enligt uppgift är spegeln en av fyra identiska speglar gjorda av Burhardt Precht. En finns på Margaretelund slott i Åkersberga. Spegeln är avbildad i "Svenska Slott och Herrasäten" i Upplandsdelen.