49
413671

Maria Wiik

(Finland, 1853-1928)
Utropspris
16 000 - 20 000 EUR
181 000 - 227 000 SEK
16 700 - 20 900 USD
Klubbat pris
10 000 EUR
Maria Wiik
(Finland, 1853-1928)

"BALLAD"

Sign. Olja på duk 53x37 cm.

Utställning Konstföreningen i Åbo 1899. Tammerfors Konstförening, konst- och konstindustriellutställning 1899. Viborgs konstvänners utställning 1900. Kahlroths säljutställning 1903. Gammalt och nytt, Galerie Hörhammer 1980.

P. Katerma nr 278. R. Konttinen, bild på sidan 103.

Utförd 1898.

Formgivare