Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
16
502971

Elin Danielson-Gambogi

(Finland, 1861-1919)
Utropspris
5 000 - 7 000 EUR
51 300 - 71 800 SEK
5 810 - 8 130 USD
Klubbat pris
Elin Danielson-Gambogi
(Finland, 1861-1919)

SOMMARNATT.

Sign. 1894. Olja på skiva 24,5x18,5 cm.

Formgivare

Elin Danielson-Gambogi var en finlandssvensk bildkonstnär född i Norrmark, Finland. Hon studerade vid Finska konstsällskapets ritskola i Helsingfors, för Carl Eneas Sjöström, Hjalmar Munsterhjelm, i Adolf von Beckers privata konstskola samt i Paris vid Académie Colarossi och hos Auguste Rodin. Danielson-Gambogi var utbildad inom klassisk teckning, landskapsmåleri, perspektivlära och porslinsmåleri och hon var en tid verksam vid porslinsfabriken Arabia. Hon ingick i den så kallade Önningebykolonin där bland andra Victor Westerholm, Fredrik Ahlstedt, J.A.G Acke och Nina Ahlstedt ingick. Danielson-Gambogi var kontroversiell, hennes utmanande kvinnoporträtt väckte stor uppmärksamhet och visade kvinnor i det vardagliga livet, ibland lättklädda. Hennes måleri anknyter till den naturalistiska och nationalromantiskta traditionen i en ljus palett och hon har även avbildat medelhavsmotiv med drag av både impressionismen och det akademiska måleriet.