162
535894

Wilhelm von Gegerfelt

(Sverige, 1844-1920)
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
15 800 - 21 100 SEK
1 720 - 2 290 USD
Klubbat pris
Anna Rosenius
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977
Wilhelm von Gegerfelt
(Sverige, 1844-1920)

WILHELM VON GEGERFELT, olja på pannå.

Annalkande storm. 45x75 cm.

Repor och krackelyr.

A tergo äkthetsintyg av sterbhuset.

Formgivare

Wilhelm von Gegerfelt föddes i Göteborg 1844 som son till stadsarkitekt Victor von Gegerfelt och Hanna Damm. Han inledde sin konstnärliga bana med att gå som målarlärling in Köpenhamn under åren 1861-63. Parallellt med detta studerade han på danska konstakademin. åren 1863-67 studerade han på konstakademin i Stockholm och tillbringade därefter många år på resande fot. Bl a studerade han i Düsseldorf och Paris. I slutet av1870-talet hade han nära kontakt med Carl-Fredrik Hill och vissa influenser av den senares expressiva friluftsmåleri kan speglas i de kärva landskapsskildringarna från Torekov och Hallands Väderö. Gegerfelts förknippas framför allt med sina stämningsfulla skildringar av Venedig och dess kajer men han har även gjort kustnära skildringar från Skagen, Bretagne etc. Gegerfelts produktion är omfattande och han var redan i sin samtid en eftersökt konstnär. En intressant detalj är att han under en viss tid var lärare för Prins Eugen.