Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Contemporary Art Online – Winter Exhibition F710
Klassiska antikviteter F757
Modern Art Online – Winter Exhibition F768
Kitchen Stories E1284
A Token of Love E1285
348
532721

GUSTAVIANSK SKRIVBYRÅ AV JOHAN CHRISTIAN LINNING.

Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
41 000 - 51 300 SEK
4 650 - 5 810 USD
Klubbat pris

Svensk sengustaviansk skrivbyrå från 1700-talets slut, signerad av Johan Christian Linning. Verksam i Stockholm 1779-1801. Numrerad 172. Mahogny och mahogny fanerad. Övre lådan med nerfällbar skrivklaff och sex mindre lådor. Etikettmärkt i en av lådorna. Höjd 78 cm, bredd 108 cm, djup 52,5 cm.