188
593108

FABERGÉ CIGARETTETUI

Utropspris
16 000 - 18 000 EUR
181 000 - 204 000 SEK
16 700 - 18 800 USD
Klubbat pris
16 000 EUR
FABERGÉ CIGARETTETUI

Silver och syrénfärgad emalj. Fabergé, verkstadsmästare Henrik Wigström. St.Petersburg 1900-talets början. Tredelat etui med utrymme för cigaretter i mitten. Sidorna med utrymme för tändstickor och cigarettholk. Insidan förgylld. Längd 9 cm. Inventarienummer 24749. Emaljen med liten skada.