189
596378

FABERGE GLASFAT, ETT PAR

Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
90 600 - 113 000 SEK
8 350 - 10 400 USD
Klubbat pris
FABERGE GLASFAT, ETT PAR

Silver och glas. Ryssland 1900-talets början. Silverkanten stämplad K.Faberge under hovleverantörsemblem. Räfflad silverkant med korsbelagda band. Klart glas med slipat stjärnmönster. Diameter 31,5 cm. Båda faten märkta med inventarienummer, 35614 och 35644.