191
580775

FABERGÉ SILVERSKÅL

Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
22 700 - 34 000 SEK
2 090 - 3 130 USD
Klubbat pris
2 600 EUR
FABERGÉ SILVERSKÅL

Moskva 1899-1980. Empirestil med svandekorerad bård, flätat bandmönster på hänklarna. Rocailleformade fötter. Ägarmonogram AES och daterad 22.7.1906. Längd 19,5 cm. Vikt 449 g.

Proveniens

Troligen gåva av familjen Nobel. Alfred Sewig ingenjör för A.Nobel i Ryssland omkring 1900