233
595566

BORDSLYSTER

Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
28 700 - 34 400 SEK
2 620 - 3 140 USD
Klubbat pris
2 500 EUR
BORDSLYSTER

Ryssland 1700-talets slut, förgylld mässing. Vit marmorbas med stensockel och pärlbård. Balusterformat skaft av blått glas, glasblommor och glasobelisk uppbärande plym. Bladhölsterformade ljushållare för fyra ljus och olika slipade prismor. Höjd 74 cm. Diameter ca 30 cm.

Proveniens

Familjen Kärkkäinen. Gåva av Carl Fabergés nästäldsta son Agathon Fabergé (1876-1951) åt Eduard Abramovits Kärkkäinen. Kärkkäinen hjälpte Agathon Fabergé att fly med sin familj till Finland 1927.

Bok ”Muistikuvia” Oleg A. Fabergé Gummerus 1990.