234
595579

BORDSLAMPA

Utropspris
4 000 - 6 000 EUR
45 900 - 68 800 SEK
4 190 - 6 280 USD
Klubbat pris
3 800 EUR
BORDSLAMPA

Ryssland. Förgylld brons, empirestil 1800-talets slut.
Signerad Br. Vishnevskie. Kannelerad pelare på tredelad fot med lejontassar. Trekantsformad bas med skurna akantusblad. Höjd 65 cm. Senare elektrifierad och ny skärm.
I bottnen otydlig röd inventarienummer.

Igor Sychev ”Russian Bronze” s. 208, 211.