259
569171

KARMSTOL AV ERIK ÖHRMARK

Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
22 900 - 34 400 SEK
2 090 - 3 140 USD
Klubbat pris
KARMSTOL AV ERIK ÖHRMARK

Gustavianskt, Stockholmsarbete 1700-talets slut. Signerad två gånger EÖM. Framskrapad och förbättrad orginalfärg. Fast, stoppad sits, rak rygg med humlekvist krön. Sitsen med hörnfleuroner och svarvade ben med kannelyrer. Bredd 61 cm, djup 53 cm, höjd 99 cm, sitthöjd 43 cm.