260
569173

STOLAR ETT PAR

Utropspris
700 - 900 EUR
8 030 - 10 300 SEK
733 - 942 USD
Klubbat pris
500 EUR
STOLAR ETT PAR

Gustavianska. Sverige. Stockholmsarbete 1700-talets slut.
Uppåt vidgande rygg med bandfläta runt kanten och hela sargen. Hörnen med rosettanfanger. Svarvade ben med kannelyrer. Fast stoppad sits. Tyget med skador, senare bemålning.